AVOKADO

BEN DELİRDİM GALİBA HERGÜN AVOKADO YEMEK İSTİYORUM…

Avokado inanılmaz bir meyve. Ancak yakın zamana kadar çok yağlı olduğu ve fazla kalori içerdiği düşünülerek tüketmekten kaçınılırdı. Bu yağ fobisini anlamam mümkün değil. Ancak bu anlatımlarla kafalarda oluşan bu problemi çözebileceğime inanıyorum.

AVOKADODAKİ YAĞ BİZİM İÇİN NEDEN FAYDALIDIR?

Sonuç olarak evet, avokadolar yağ açısından oldukça zengindir. Ancak bu yağ, büyük oranda tekli doymamış yağdır, özellikle de zeytinyağı, macadamia fındığı yağı ve diğer bir çok yemişte bulunan bir tür yağ asidi olan omega-9 yağı içerir. Bu yağ asidi oleic asit’tir. Tekli doymamış yağ aslında kolesterolü düşürür. Yapılan son araştırmalarda kan kolesterol düzeylerinde çok olumlu ve etkili sonuçlar ortaya çıkardığı görülmektedir. Kalp hastalıkları ile ilintili olan LDL seviyesi ( kötü kolestrol) ve trigliseridleri düşürürken koruyucu HDL (iyi kolestrol) yükselmesini sağlar.

Avokadoda, kan kolestrolünü önemli oranda düşürdüğü ve protat koruyucu etki gösterdiği ıspatlanan doğal bir madde olan beta sitosterolden de yüksek miktarda mevcuttur.

Tekli doymamış yağ acısından  daha zengin “hafifletilmiş düşük karbonhidrat diyeti” uygulayan insanların programlarında da rahatlıkla kullanabilecekleri bir meyvedir. Akdeniz beslenme sisteminin de vazgeçilmez bir ögesidir. 

GÖZ, KALP VE CİLT İÇİN HARİKA!

Avokadoda aynı zamanda bir tür karotenoid olan doğal antioksidan, lutein mevcuttur. Lutein hem cilt sağlığınızı hem de göz sağlığınızı korur. Lutein ve zeaksantin  kolestrol emilimini engelleyen beta sitosterol açısından diğer meyvelere kıyasla çok daha zengindir. Bu özellikleriyle avokado diğer meyve ve sebzelerin arasından sıyrılarak, kalbi koruyan önemli bir meyve olarak dikkat çekiyor.  Her ne kadar avokadoda  birkaç gram doymuş yağ bulunsa da bu kesinlikle beni korkutan bir şey değil.  Bu yağ doğal bitkisel bir besinden geliyor. En başta toksin içermiyor. Zaten beslenme programlarında bir miktar doymuş yağ bulunmalıdır.

Avokado aynı zamanda önemli bir lif (avokado başına 11 ile 17 gr) ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca folat, A vitamin beta karoten ve sağlıklı  diğer bir karetenoid olan beta kriptokzantin içerir.

Ben acaba çılgın mıyım? Ama çok sevdiğim bu meyveyi hiç sıkılmadan her gün yiyebilirim. Birkaç yüz kalori karşılığında çok miktarda kalp dostu yağ, günlük lif ihtiyacının üçte birini ve ayrıca avokadonun doyuruculuğla lezetine doymam mümküm  değil…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...