Badem Sütünün Faydaları ve Badem Sütü Tarifi

Badem sütü yurt dışında ve özellikle ABD'de market raflarında onlarca marka ile yerini almış bir ürün. Ülkemizde de son yıllarda tek tük de olsa ambalajlı badem sütüne rastlamak mümkün hale geldi. Badem sütü özellikle veganlar ile laktoz intoleransı sebebiyle süt tüketemeyen kişilerin tercih ettiği bir içecek olmasına karşın aslında herkesin beslenmesinde yer verebileceği harika bir içecek. Badem gibi besin değeri çok yüksek bir besinden yapıldığı için oldukça faydalı. İnek sütü ile kıyaslandığında da belirgin avantajlara sahip.

İnek sütü gibi içeriğinde doymuş yağ ve kolesterol yok. Sodyum oranı ise daha düşük. Tekli doymamış yağlardan, e vitamninden ve magnezyumdan çok zengin olması sebebiyle kolesterol düşürücü ve kalp hastalıkları riskini azaltıcı özellikler taşır. Bir miktar omega 3 de içeren badem sütü bu özelliği ile de hafızayı ve bilişsel fonksiyonlarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

Badem sütünün kalorisi inek sütü ile kıyaslandığında daha düşük. Bu özelliği de özellikle kilo problemleri olanlar için onu avantajlı hale getiriyor. Üstelik lif de içeren bir içecek olarak sindirim sisteminin sağlıklı işleyişine katkıda bulunuyor. Karbonhidrat oranı da çok düşük olması sebebiyle kan şekerinizde ani yükselmeye neden olmayarak tip 2 diyabet riskini azaltıyor.

E vitamini gibi çok değerli bir antioksidan vitamini bolca bulundurması sebebiyle erken yaşlanmaya, kanserlere ve diğer dejeneratif hastalıklara karşı koruma kalkanınızı güçlendiren bir içecek olan badem sütü, süt kadar olmasa da kalsiyumdan da zengin bir içecek. Üstelik kalsiyum gibi kemikler için gerekli bir diğer mineral olan fosforu da iyi miktarda bulunduruyor.

Kalsiyum dışında inek sütüne kıyasla eksik kalan bir diğer özelliği de protein değeri. Ancak yine de protein açısından fakir bir içecek olduğunu söylemek doğru olmaz.

Badem sütü inek sütü gibi soğukta muhafaza etmeniz gerekmez. Bu nedenle yanınızda da rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Hazır badem sütlerinin içinde koruyucu maddeler olduğu için uzun süre bozulmadan kalabilirken birazdan tarifini vereceğim ev yapımı badem sütünü 3-4 gün içinde tüketmenizi tavsiye ederim.

Hazır badem sütlerine koruyucu maddeler ve şekerin yanı sıra kalsiyum ve d vitamini vb. takviyeleri yapılıyor. Böylece eksik olan vitaminler ve minerallerce zenginleştiriliyor. Bu açıdan hazır badem sütleri evde yapılana kıyasla daha eksiksiz bir içecek haline getiriliyor.

Badem sütü tarifi (6 porsiyon)

Malzemeler: 1 bardak taze iç badem, 4 bardak su

Yapılışı: 1 bardak iç bademi bir kaba boşaltın ve üzerine 2 bardak su ekleyerek akşamdan ıslatın. Ertesi gün bademleri süzün ve bademleri bir yüksek devirli bir mikser içine boşaltın. İçine 2 bardak su ekleyerek 2 dakika karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir tülbent yardımı ile bir başka kabın içine süzün. Afiyet olsun.

Kıvamı koyu gelirse arzunuza göre su miktarını arttırabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak kakao, vanilya, bal, pekmez ve keçiboynuzu tozu gibi tatlandırıcılardan ekleyerek de ile farklı lezzetler de yakalayabilirsiniz.

1 yorum:

  1. 1. Bademi çiğ tüketmekle badem sütü yapmak arasında ne fark vardır? Çiğ tüketmek de aynı yararı sağlamaz mı?
    2. Sanıyorum taneli olarak da tüketilebilir. Neden tülbentten geçiriliyor?

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...